FOTO GALERİ
NAMAZ VAKİTLERİ
BURÇLAR
Burcunuzu seçin, günlük falınızı okuyunCHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Tepeköy’ü vuran dolu afetini TBMM gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Tepeköy’ü vuran dolu afetini TBMM gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Tepeköy’ü vuran dolu afetini TBMM gündemine taşıdı.
Haberi Paylaş :

11.06.2013
Haber: Meryem Elmastas

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Tepeköy’ü vuran dolu afetini TBMM gündemine taşıdı. Seçer, “Zor durumdaki üreticilerimizin mağduriyetini gidermek için ne yapacaksınız? Borçlarını erteleyecek misiniz” diye Tarım Bakanı’na sordu.

ANKARA/

Meclis Tarım Komisyonu üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Mezitli Tepeköy’de hafta sonunda etkili olan dolu yağışı ve verdiği zararları TBMM gündemine taşıdı.

Seçer Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanıtlaması talebiyle soru önergesi hazırladı. Seçer, Mezitli ilçesine bağlı Tepeköy’de hafta sonundaki dolu yağışının binlerce dekar tarım arazisini etkilediğini ve bölgedeki üreticilerin büyük zarar gördüğünü vurguladı. Konuyu TBMM’de söz alarak bir konuşma ile de dile getiren Seçer, dolu yağışının özellikle şeftali üretiminin yoğun olarak yapıldığı alanlara ve üreticilere verdiği zarara yetkililerin kayıtsız kalamayacağını belirtti. Seçer, Bakan Eker’den şu sorulara yanıt vermesini talep etti:

“.Sözü edilen bölgede afetten etkilenen ne kadar tarım arazisi ve kaç çiftçimiz bulunmaktadır? Hasar tespit çalışmasının sonucu nedir, afetin toplam zararı belirlenmiş midir?

.Bakanlığınızın afetten etkilenen üreticilere yönelik olarak zararının telafisi yönünde bir girişimi olmuş mudur/olacak mıdır?

.Zor durumda kalan üreticilerin tarım kredi kooperatiflerine ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının ertelenmesi ya da yeniden yapılandırılması yönünde bir girişiminiz olmuş mudur/olacak mıdır?

.Afet nedeniyle bölgede tarım sigortasından yararlandırılan çiftçi sayısı kaçtır?

.Son bir yıl içinde özelde Mersin, genelde ise Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşanan sel, dolu ve diğer afetlerden dolayı sigortalı varlıkların değeri ve çiftçi sayısı nedir?

.Tapu ve kadastro sorunun da yaşandığı bölgede bakanlığınızın sigorta şartlarını yeniden düzenlemesi yönünde bir çalışması var mıdır/olacak mıdır?

.Son yıllarda özellikle “girdi maliyetlerinin aşırı yüksekliği ve çiftinin ürününü değerinde satamaması” gerekçeleriyle sigortalı çiftçi sayısında anlamlı bir artışın olmadığı iddiaları doğru mudur?”

GEÇMİŞ OLSUN

Afetten etkilenen tüm Tepeköy halkına “geçmiş olsun” temennisini ileten Seçer, doğal afetler için çiftçiyi güvence altına alan tarım sigortasının bulunduğunu ancak üreticilerin hem ekonomik gerekçelerle hem de bakanlığın sigorta politikaları nedeniyle bu hizmetten uzak kaldığına dikkat çekti.  Seçer şunları söyledi:

“AKP iktidarında zor günler geçiren üreticilerimiz, çiftçilerimiz zaten değerinde satılamayan ürününü bir de yaşanan doğal afet sonucu kaybetti. Tepeköy’de üreticimiz büyük bir mağduriyet yaşadı. Dolu yağışı geniş alanda etkili olduğu için sigortası olmayan araziler çiftçiyi büyük zarara uğrattı. Üreticilerimiz şimdi Tarım Bakanlığı’ndan zararının telafisi yönünde bir girişim bekliyor. Zor durumda kalan üreticilerimizin tarım kredi kooperatiflerine ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının ertelenmesi ya da yeniden yapılandırılması yönünde bir çalışması olup olmadığının açıklanmasını istedik. Üreticilerimizin beklentisi de bu yönde. Bu anlamda yapılması gereken öncelikle çiftçilerimizin hasar gören arazilerinde tespitlerin yapılması ve çiftçilerimizin oluşan zararlarının giderilmesidir”

 
Bu haber 9251 defa okundu.
CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Tepeköy’ü vuran dolu afetini TBMM gündemine taşıdı. google ara
CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Tepeköy’ü vuran dolu afetini TBMM gündemine taşıdı. google haber ara
CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Tepeköy’ü vuran dolu afetini TBMM gündemine taşıdı. haberi

DİĞER BAŞLIKLAR

YAZARLAR
ÜYE GİRİŞİ

GÖRÜNTÜLÜ HABERLER

Footer Kod