FOTO GALERİ
NAMAZ VAKİTLERİ
BURÇLAR
Burcunuzu seçin, günlük falınızı okuyunBÜYÜKŞEHİR’DEN YAYLA BAĞCILIĞINA BÜYÜK DESTEK

BÜYÜKŞEHİR’DEN YAYLA BAĞCILIĞINA BÜYÜK DESTEK

Çiftçinin ve üreticinin her zaman yanında olan, Mersin’de tarımı yeniden ayağa kaldırmak için projelerine hız kesmeden devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi bağcılık ile geçimini sağlayan üzüm üreticilerine yönelik ‘Aşılı Asma Fidanı Üretimi Projesi’ni hayata geçiriyor.
Haberi Paylaş :

8.5.2017
Haber: Meryem Elmastaş

BÜYÜKŞEHİR’DEN YAYLA BAĞCILIĞINA BÜYÜK DESTEK

Çiftçinin ve üreticinin her zaman yanında olan, Mersin’de tarımı yeniden ayağa kaldırmak için projelerine hız kesmeden devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi bağcılık ile geçimini sağlayan üzüm üreticilerine yönelik ‘Aşılı Asma Fidanı Üretimi Projesi’ni hayata geçiriyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Proje ile toplam 40 bin adet aşılı asma fidanının dağıtımını gerçekleştirecek.

40 Bin Adet Aşılanmış Asma Fidanı Dağıtılacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurduğu Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile hayata geçirdiği projelerle geçimini çiftçilik ve üreticilik yaparak sağlayan vatandaşlara destek vermeye devam ediyor. Son olarak Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte ‘Aşılı Asma Fidanı Üretimi Projesi’ni hayata geçiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Gülnar ve Çamlıyayla ilçelerinde dağıtılmak üzere toplam 40.000 adet asma fidanının aşılama işlemini tamamladı.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde bağcılık üzerine çalışmalarını gerçekleştiren Ziraat Mühendisi Mehmet Erdem Kiraz Mersin Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile yürüttükleri ‘Aşılı Asma Fidanı Üretimi Projesi’ ile üreticiye doğrudan katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Üç yıllık süreç içerisinde Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Alata Bahçe Kültürleri Enstitüsü ile üreticilere yönelik birçok projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizen Kiraz, “Hayata geçirdiğimiz bu proje ile yayla bağcılığı ile ilgili çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik. Projemiz kapsamında daha önce telli terbiye sistemini kurduğumuz ve başarılı sonuçlar elde ettiğimiz Gülnar ve Çamlıyayla ilçelerimizde yetişmekte olan üzüm çeşitlerimizi aşıladık. Çalışmalarımız ile zararlılara ve koşullara uyum sağlayacak fidanlarımızın aşılama işlemlerini tamamladık. Fidanlarımızın bakımlarını enstitümüzde gerçekleştiriyoruz. Bakımlarını tamamladığımız fidanlarımızı ise 2018 Şubat ayında üreticilerle buluşturmayı hedefliyoruz.” dedi

Sadece Gülnar İlçesinde yetişen ve kurutmalık bir üzüm çeşidi olan Kişniş üzümünün ve Çamlıyayla ilçesinde yetiştirilen dünyada da yetiştiriciliği yapılan en önemli sofralık üzüm çeşitlerinden birisi olan Red Globe üzümünü zararlılara ve diğer olumsuzluklara karşı dayanıklı hale getirmek ve üretimde verim sağlayabilmek amacıyla Mersin büyükşehir belediyesi ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından aşılama işlemleri tamamlandı. Proje çalışmaları kapsamında Kişniş üzümü ve Red Globe üzüm çeşitlerinden alınan 40.000 adet fidan aşı gözleri Manisa Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Asma anacına aşılanarak, Mersin Büyükşehir belediyesi tarafından fidanların köklendirilmesi ve bakım işleri için Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’ne getirildi.

Eski bağcılık kültüründen yeni modern bağcılığa geçiş ile üreticilerin gelir düzeylerini yükseltmeyi hedefleyen proje ile 40 bin üzüm fidanı bakımları tamamlandıktan sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Gülnar ve Çamlıyayla ilçesindeki üreticilere dağıtılacak.

Bu haber 1780 defa okundu.
BÜYÜKŞEHİR’DEN YAYLA BAĞCILIĞINA BÜYÜK DESTEK google ara
BÜYÜKŞEHİR’DEN YAYLA BAĞCILIĞINA BÜYÜK DESTEK google haber ara
BÜYÜKŞEHİR’DEN YAYLA BAĞCILIĞINA BÜYÜK DESTEK haberi

DİĞER BAŞLIKLAR

YAZARLAR
ÜYE GİRİŞİ

GÖRÜNTÜLÜ HABERLER

Footer Kod